ده مزیت اثبات شدهٔ زردچوبه و کورکومین برای سلامتی

top view turmeric powder spoon wooden bowl with green leaves isolated white surface 43520 335 - ده مزیت اثبات شدهٔ زردچوبه و کورکومین برای سلامتی

زردچوبه ممکن است موثرترین مکمل غذایی موجود باشد.
بسیاری از مطالعات بسیار معتبر نشان می دهد که زردچوبه مزایای عمده ای برای بدن و مغز شما دارد.

در اینجا ۱۰ مزیت برتر زردچوبه بر اساس شواهد آورده شده است.

زردچوبه حاوی ترکیبات زیست فعال با خواص دارویی قدرتمند است.

زردچوبه ادویه ای است که به ادویه ی کاری رنگ زرد می بخشد واز هزاران سال پیش در هند به عنوان ادویه و گیاه دارویی استفاده می شده است. اخیراً ، علم شروع به بررسی(مجدد) آنچه هندی ها مدتهاست می شناسند می کند و این مورد حاصل می‌شود که زردچوبه واقعاً حاوی ترکیباتی با خواص دارویی است .این ترکیبات کورکومینوئید نامیده می شوند که مهمترین آنها کورکومین است. کورکومین ماده اصلی فعال در زردچوبه است که اثرات ضد التهابی قدرتمندی دارد و یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است.

با این حال ، محتوای کورکومین زردچوبه چندان زیاد نیست و‌حدود ۳ درصد از نظر وزنی است.بیشتر مطالعات در مورد این گیاه با استفاده از عصاره آن است که بیشتر حاوی کورکومین است ، و دوزهای آن معمولاً بیش از ۱ گرم در روز است.رسیدن به این سطح فقط با استفاده از ادویه ی زردچوبه در غذاها امکان پذیر نیست وبنابراین ، اگر می خواهید اثرات کاملی را تجربه کنید ، باید مکمل مصرف کنید که حاوی مقادیر قابل توجهی کورکومین است.

متاسفانه کورکومین به کندی جذب جریان خون می شود ولی مصرف فلفل سیاه همراه با آن به سرعت بخشیدن این اتفاق کمک می کند ، فلفل سیاه حاوی پیپرین است ، پیپرین یک ماده طبیعی که ۲۰۰۰ درصد جذب کورکومین را افزایش می دهد. بهترین مکمل های کورکومین حاوی پیپرین هستند ، که به طور قابل توجهی اثربخشی آنها را افزایش می دهد.کورکومین همچنین محلول در چربی است ، بنابراین بهتر است آن را همراه با یک وعده غذایی چرب مصرف کنید.

خلاصه:

زردچوبه حاوی کورکومین است ، ماده ای با خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی. در اکثر مطالعات از عصاره زردچوبه استفاده شده است که به طور استاندارد شامل مقادیر زیادی کورکومین است.

کورکومین یک ترکیب ضد التهاب طبیعی است.

التهاب فوق العاده مهم است و به بدن شما کمک می کند تا با مهاجمان خارجی مبارزه کند و همچنین در بهبود آسیب نقش دارد.بدون التهاب ، عوامل بیماری زا مانند باکتری؛ می توانند بدن شما را به راحتی تسخیر کرده و شما را بکشند.اگرچه التهاب حاد و کوتاه مدت مفید است ، اما وقتی مزمن شود و به طور نامناسب به بافتهای بدن شما حمله کند ، می تواند به یک مشکل اساسی تبدیل شود.

دانشمندان اکنون بر این باورند که التهاب مزمن و سطح پایین تقریباً در هر بیماری مزمن و غربی( تفکر عمومی این است که رژیم غذایی عامل مهم یا حتی اصلی افزایش شیوع و مرگ و میر این بیماری هایی در دنیای غرب است) نقش اساسی دارد ؛ که شامل بیماری های قلبی ، سرطان ، سندرم متابولیک ، آلزایمر و شرایط مختلف دژنراتیو(بیماری دژنراتیو(فرسایشی تخریبی) دیسک به تخریب و تضعیف یک یا چند دیسک ستون مهره ­ها گفته میشود) است.

بنابراین ، هر چیزی که بتواند به مبارزه با التهاب مزمن کمک کند ، از اهمیت بالقوه ای در پیشگیری و حتی درمان این بیماری ها برخوردار است.کورکومین به شدت ضد التهاب و در واقع ، بسیار قدرتمند و بی عارضه است ، به طوری که با برخی از داروهای ضد التهاب قابل تطبیق است . کورکومین nf-kb را مسدود می کند .(مولکولی که به هسته سلول های شما راه می یابد و ژن های مربوط به التهاب را روشن می کند‌.)

اعتقاد بر این است که nf-kb نقش اصلی را در بسیاری از بیماری های مزمن بازی می کند.بدون ورود به جزئیات (التهاب موضوع بسیار پیچیده ای است) ، نکته اصلی این است که کورکومین یک ماده فعال زیستی است که با التهاب در سطح مولکولی مبارزه می کند.

خلاصه:

التهاب مزمن به بسیاری از بیماری های شایع غربی کمک می کند. کورکومین می تواند باعث سرکوب بسیاری از مولکول هایی شود که دارای نقش مهمی در التهاب هستند.

زردچوبه به طور چشمگیری ظرفیت آنتی اکسیدانی بدن را افزایش می دهد.

اعتقاد بر این است که آسیب اکسیداتیو یکی از مکانیسم های پیری و بسیاری از بیماری ها است ، در این قسمت بایداز رادیکالهای آزاد صحبت کرد که ، مولکولهای بسیار واکنش پذیر با الکترونهای جفت نشده هستند.

رادیکال های آزاد تمایل به واکنش با مواد آلی مهم مانند اسیدهای چرب ، پروتئین ها یا DNA دارند.دلیل اصلی مفید بودن آنتی اکسیدان ها محافظت از بدن در برابر رادیکال های آزاد است.کورکومین یک آنتی اکسیدان قوی است که به دلیل ساختار شیمیایی آن، می تواند رادیکال های آزاد را خنثی کند.

علاوه بر این ، کورکومین فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدانی بدن شما را افزایش می دهد. به این ترتیب ، کورکومین واکنشی در برابر رادیکال های آزاد ارائه می دهد و آنها را مستقیماً مسدود می کند ، سپس دفاع آنتی اکسیدانی خود بدن را تحریک می کند.

خلاصه:

کورکومین دارای اثرات آنتی اکسیدانی قوی است. رادیکال های آزاد را به خودی خود خنثی کرده و آنزیم های آنتی اکسیدانی بدن شما را تحریک می کند.

کورکومین به ترقی عامل نوروتروفیک مشتق شده از مغز کمک زیادی میکند، که با بهبود عملکرد مغز و کاهش خطر بیماری های مغزی مرتبط است.

در روزگاران گذشته، اعتقاد بر این بود که سلول های عصبی قادر به تقسیم و تکثیر پس از کودکی نیستند.با این حال ، اکنون مشخص شده است که این اتفاق می افتد.نورون ها قادر به ایجاد اتصالات جدید هستند ، اما در مناطق خاصی از مغز نیز می توانند تکثیر و تعداد آنها افزایش یابد.

یکی از عوامل اصلی این روند فاکتور نوروتروفیک مشتق شده از مغز (bdnf) است ، که نوعی هورمون رشد است و در مغز شما فعالیت می کند.بسیاری از اختلالات شایع مغزی با کاهش سطح این هورمون ، از جمله افسردگی و بیماری آلزایمر مرتبط است. جالب توجه است که کورکومین می تواند سطح bdnf مغز را افزایش دهد وبا انجام این کار ، ممکن است در به تأخیر انداختن یا حتی معکوس کردن بسیاری از بیماری های مغزی و کاهش عملکرد مغزی مربوط به سن موثر باشد.

همچنین ممکن است حافظه را بهبود بخشد و شما را باهوش تر کند ، که با توجه به تأثیرات آن بر روی سطح bdnf منطقی به نظر می رسد. با این وجود ، برای تأیید این موضوع ، به مطالعات کنترل شده در افراد نیاز است.

خلاصه:

کورکومین سطح هورمون bdnf مغز را افزایش میدهد که خودباعث افزایش رشد نورون های جدید می‌شود و با فرایندهای مختلف تخریب در مغز شما مبارزه می کند.

کورکومین خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می‌دهد.

بیماری قلبی علت شمارهٔ یک مرگ و میر در جهان است.محققان دهه های متمادی آن را مطالعه کرده اند و چیزهای زیادی در مورد علت وقوع آن آموخته اند.جای تعجب نیست که بیماری قلبی فوق العاده پیچیده است و موارد مختلفی در بروز آن نقش دارند و باید خاطر نشان کرد که کورکومین ممکن است کمک کند تا مراحل زیادی در روند بیماری قلبی معکوس شوند.

شاید مهمترین مزیت کورکومین در مورد بیماری های قلبی ، بهبود عملکرد اندوتلیوم ، یعنی پوشش رگهای خونی شما باشد.به خوبی شناخته شده است که اختلال عملکرد اندوتلیال عامل اصلی بیماری های قلبی است و شامل عدم توانایی اندوتلیوم در تنظیم فشار خون ، لخته شدن خون و عوامل مختلف دیگر است.

چندین مطالعه نشان می دهد که کورکومین منجر به بهبود عملکرد اندوتلیال می شود ویک مطالعه نشان داد که به اندازه ورزش تأثیر گذاراست ، در حالی که مطالعه دیگری نشان می دهد که این ماده همچنین به اندازه ی داروی آتورواستاتین مؤثر است.

علاوه بر این ، کورکومین التهاب و اکسیداسیون را کاهش می دهد (همانطور که در بالا بحث شد) ، که در بیماری های قلبی نیز نقش دارد.یک مطالعه به طور تصادفی ۱۲۱ نفر را که تحت عمل جراحی بای پس عروق کرونری بودند ، در دوگروه یکی با دارونما و دیگری با ۴ گرم کورکومین در روز ، چند روز قبل و بعد از جراحی، مورد بررسی قرار داد. نتیجه به این شکل بود که گروه کورکومین ۶۵ درصد کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی در بیمارستان را داشت.

خلاصه:

کورکومین اثرات مفیدی بر روی چندین عامل شناخته شده ی مؤثر در بیماری های قلبی دارد. عملکرد اندوتلیوم را بهبود می بخشد و یک ماده ضد التهاب و آنتی اکسیدان قوی است.

images - ده مزیت اثبات شدهٔ زردچوبه و کورکومین برای سلامتی
زرد چوبه

زردچوبه می تواند به پیشگیری از سرطان (و حتی درمان آن) کمک کند

سرطان یک بیماری وحشتناک است که با رشد سلول کنترل نشده مشخص می شود. انواع مختلفی از سرطان وجود دارد که چندین نقطه ی مشترک دارند و به نظر می رسد برخی از آنها تحت تأثیر مکمل های کورکومین قرار دارند.کورکومین به عنوان یک گیاه مفید در درمان سرطان مورد مطالعه قرار گرفته است و بر رشد ، توسعه و گسترش سرطان در سطح مولکولی تأثیر می گذارد.

.مطالعات نشان داده است که می تواند به مرگ سلولهای سرطانی کمک کرده و آنژیوژنز (رشد رگهای خونی جدید در تومورها) و متاستاز (گسترش سرطان) را کاهش دهد.مطالعات متعدد نشان می دهد که کورکومین می تواند رشد سلولهای سرطانی را در آزمایشگاه کاهش دهد و از رشد تومور در حیوانات آزمایشگاهی جلوگیری کند و اینکه آیا کورکومین با دوز بالا (ترجیحاً با یک تقویت کننده جذب مانند پیپرین) می تواند به درمان سرطان در انسان کمک کند یا خیر ، باید بدرستی مورد مطالعه قرار گیرد.

با این حال ، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ممکن است از بروز سرطان ( به ویژه سرطان های دستگاه گوارش مانند سرطان روده بزرگ) در وهلهٔ اول جلوگیری کند .در یک مطالعه ۳۰ روزه بر روی ۴۴ مرد مبتلا به ضایعاتی در روده بزرگ که گاهی سرطانی می شوند ، ۴ گرم کورکومین در روز ۴۰درصد تعداد ضایعات را کاهش داد.شاید یک روز از کورکومین همراه با درمان معمول سرطان استفاده شود. برای با اطمینان گفتن خیلی زود است ، اما امیدوار کننده به نظر می رسد و به شدت مورد بررسی قرار گرفته است.

خلاصه:

کورکومین منجر به تغییرات متعددی در سطح مولکولی می شود که ممکن است به پیشگیری و حتی شاید سرطان کمک کند.

کورکومین ممکن است در پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر مفید باشد

بیماری آلزایمر شایعترین بیماری تخریب عصبی در جهان و علت اصلی زوال عقل است.متأسفانه ، هنوز درمان خوبی برای آلزایمر در دسترس نیست.

بیماری آلزایمر شایعترین بیماری تخریب عصبی در جهان و علت اصلی زوال عقل است.متأسفانه ، هنوز درمان خوبی برای آلزایمر در دسترس نیست. بنابراین ، در درجه اول جلوگیری از وقوع آن از اهمیت بالایی برخوردار است و خبرهای خوبی وجود دارد که حاکی از این قضیه است که کورکومین از سد خونی مغزی عبور می کند.

این موضوع شناخته شده است که التهاب و آسیب اکسیداتیو در بیماری آلزایمر نقش دارد و کورکومین اثرات مفیدی بر روی هر دو دارد.

علاوه بر این ، یکی از ویژگی های اصلی بیماری آلزایمر تجمع پیچ های پروتئینی به نام پلاک های آمیلوئیدی است و مطالعات نشان می دهد که کورکومین می تواند به پاک شدن این پلاک ها کمک کند.اینکه آیا کورکومین واقعاً می تواند سرعت پیشرفت بیماری آلزایمر را کند یا حتی معکوس کند در حال حاضر مشخص نیست و باید به درستی بررسی شود.

خلاصه:

کورکومین می تواند از سد خونی مغزی عبور کند و نشان داده شده است که منجر به پیشرفت های مختلفی در روند آسیب شناختی بیماری آلزایمر می شود.

بیماران آرتروز بسیار خوب به مکمل های کورکومین پاسخ می دهند.

آرتروز یک مشکل شایع در کشورهای غربی است‌ و شامل انواع مختلفی میشود که بیشتر آنها شامل التهاب در مفاصل هستند.

.با توجه به اینکه کورکومین یک ترکیب ضد التهابی قوی است ، منطقی است که ممکن است به روند بهبود آرتروز کمک کند و چندین تحقیق نشان می دهد که این موضوع درست است.

در یک مطالعه در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید ، کورکومین حتی از داروی ضد التهاب نیز مؤثرتر بود.در بسیاری از مطالعات دیگر اثرات کورکومین بر آرتروز بررسی شده و بهبود علائم مختلف وجود دارد.

خلاصه:

آرتروز یک اختلال شایع است که با التهاب مفصل مشخص می شود. بسیاری از مطالعات نشان می دهد که کورکومین می تواند به درمان علائم آرتروز کمک کند و در برخی موارد موثرتر از داروهای ضد التهاب است.

مطالعات نشان می دهد که کورکومین فواید خارق العاده ای در برابر افسردگی دارد.

کورکومین به عنوان نویدبخشی در درمان افسردگی نشان داده شده است. در یک آزمایش کنترل شده ، ۶۰ فرد مبتلا به افسردگی به سه گروه تقسیم شدند.یک گروه پروزاک ، گروه دیگر یک گرم کورکومین و گروه سوم هر دو پروزاک و کورکومین را مصرف کردند.

.بعد از ۶ هفته ، کورکومین منجر به بهبودهایی مانند پروزاک شد. گروهی که هم پروزاک و هم کورکومین را مصرف کردند ، بهترین نتیجه را داشتند.طبق این مطالعهٔ کوچک ، کورکومین به اندازه یک ضد افسردگی مؤثر است.افسردگی همچنین با کاهش سطح فاکتور نوروتروفیک مشتق شده از مغز (bdnf) و هیپوکامپ کوچک ( منطقه ای از مغز با نقش در یادگیری و حافظه) مرتبط است.کورکومین با افزایش سطح bdnf ، برخی از این تغییرات را برعکس می کند.

همچنین شواهدی وجود دارد که کورکومین می تواند انتقال دهنده های عصبی مغز سروتونین و دوپامین را تقویت کند.

خلاصه:

یک مطالعه بر روی ۶۰ فرد مبتلا به افسردگی نشان داد که کورکومین به اندازه پروزاک در کاهش علائم بیماری مؤثر است.

کورکومین ممکن است به تاخیر در پیری و مبارزه با بیماری های مزمن مرتبط با سن کمک کند.

اگر کورکومین واقعاً بتواند از بیماری قلبی ، سرطان و آلزایمر جلوگیری کند ، مزایای آشکاری برای طول عمر خواهد داشت.به همین دلیل ، کورکومین به عنوان یک مکمل ضد پیری بسیار محبوب شده است.

اما با توجه به اینکه اکسیداسیون و التهاب در پیری نقش دارند ، کورکومین ممکن است اثراتی داشته باشد که فراتر از پیشگیری از بیماری باشد.

خلاصه:

کورکومین به دلیل بسیاری از اثرات مثبت سلامتی آن ، مانند پتانسیل جلوگیری از بیماری های قلبی ، آلزایمر و سرطان ، ممکن است به طول عمر کمک کند.

سخن پایانی

زردچوبه و به ویژه فعال ترین ترکیب آن کورکومین دارای فواید زیادی برای سلامتی مانند پیشگیری از بیماری های قلبی ، آلزایمر و سرطان است ، اثر ضد التهابی و آنتی اکسیدانی آن بسیار قوی است و همچنین ممکن است به بهبود علائم افسردگی و آرتروز کمک کند.

۱۰ Proven Health Benefits of Turmeric and Curcumin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *