۱۱ مزیت روغن زیتون که توسط دانشمندان شناخته شده است.

روغن زیتون

تأثیرات چربی در رژیم غذایی بحث برانگیز است. با این حال، کارشناسان توافق دارند که روغن زیتون -به ویژه روغن زیتون فوق خالص- برای شما مفید است. در اینجا ۱۱ مورد از فواید روغن زیتون برای سلامتی -که توسط تحقیقات علمی پشتیبانی می شوند- آورده شده‌اند.

 

 

8 Foods People Think Are Healthy But Arent - ۱۱ مزیت روغن زیتون که توسط دانشمندان شناخته شده است.

۱٫  سرشار از چربی‌های غیر اشباع سالم است.

        روغن‌ زیتون روغن طبیعی استخراج شده از زیتون، میوه درخت زیتون است. حدود ۱۴ درصد روغن، چربی اشباع شده و ۱۱ درصد غیر اشباع(چندتایی) است. (مانند اسیدهای چرب امگا۶ و امگا۳). شایان ذکر است که اسید چرب غالب در روغن زیتون ، چربی اشباع نشده ای به نام اسید اولئیک است که ۷۳درصد از کل روغن را تشکیل می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد که اسید‌اولئیک التهاب را کاهش می‌دهد و حتی ممکن است اثرات مفیدی بر ژن‌های مرتبط با سرطان داشته باشد. چربی‌های غیراشباع(تکی) نیز در برابر حرارت زیاد کاملاً مقاوم هستند. واین موضوع روغن زیتون خالص را به یک انتخاب سالم برای پخت‌و‌پز تبدیل می‌کند.

    خلاصه: روغن زیتون سرشار از اسیداولئیک اشباع نشده(تکی) است. اعتقاد براین‌است که این اسیدچرب دارای اثرات مفید زیادی است.  و میتوان آن‌را به عنوان یک انتخاب سالم برای آشپزی در نظر گرفت.

 

How to Grow your Hair Longer without Biotin Treatment  - ۱۱ مزیت روغن زیتون که توسط دانشمندان شناخته شده است.

۲️. حاوی مقادیر زیادی آنتی‌اکسیدان است.

روغن‌ زیتون فوق خالص‌مغذی است وعلاوه بر اسیدهای چرب مفید، حاوی مقدار کمی ویتامین‌های ای و کا است. ولی از نظر آنتی‌اکسیدان های قوی بسیار غنی است. این آنتی‌اکسیدان‌ها از نظر بیولوژیکی فعال هستند و ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را کاهش دهند. آنها همچنین با التهاب مقابله می‌کنند و به محافظت از کلسترول خون در برابر اکسیداسیون کمک می‌کنند -دو مزیتی که ممکن است خطر بیماری‌قلبی را کاهش دهد.

     خلاصه : روغن زیتون فوق خالص دارای آنتی‌اکسیدان است و برخی از آنها اثرات بیولوژیکی قدرتمندی دارند.

 

How To Make Roasted Garlic Oil I howsweeteats com - ۱۱ مزیت روغن زیتون که توسط دانشمندان شناخته شده است.

۳️.روغن زیتون دارای خواص ضدالتهابی قوی است.

به‌نظر می‌رسد که التهاب مزمن عامل اصلی بیماری‌هایی مانند سرطان، بیماری‌های قلبی، سندرم‌متابولیک، دیابت نوع۲، آلزایمر، آرتریت و حتی چاقی است. روغن‌زیتون فوق خالص می‌تواند التهاب را کاهش داده و به این طریق یک مورد از مزایای سلامتی خودرا به اثبات می‌رساند. اثرات ضدالتهابی اصلی توسط آنتی‌اکسیدان‌ها ایجاد می‌شود. و سرگروه آنها اولئوکانتال است که ثابت شده است مشابه ایبوپ روفن(یک داروی‌ضدالتهابی) عمل می‌کند.

برخی دانشمندان تخمین می‌زنند که اولئوکانتال موجود در ۳.۴ قاشق غذاخوری(۵۰ میلی لیتر) روغن‌زیتون فوق خالص اثر مشابه ۱۰درصد دوز بزرگسالان ایبوپروفن دارد. تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که اسیداولئیک، اسیدچرب اصلی موجود در روغن‌زیتون، می‌تواند سطح مارکرهای مهم التهابی مانند پروتئین واکنش‌پذیر سی (سی آر پی) را کاهش دهد. یک مطالعه همچنین نشان داد که آنتی‌اکسیدان‌های روغن‌زیتون می‌توانند برخی از ژن‌ها و پروتئین‌های محرک التهاب را مهار کنند.

     خلاصه: روغن زیتون حاوی مواد مغذی مقابله باالتهاب است. این مواد اسیداولئیک و همچنین آنتی اکسیدان‌اولئوکانتال هستند.

Marinated Mediterranean olives with lemon rosemary and garlic - ۱۱ مزیت روغن زیتون که توسط دانشمندان شناخته شده است.

۴٫ روغن زیتون می‌تواند به جلوگیری از سکته کمک کند.

سکته مغزی ناشی از اختلال در جریان خون به مغز است. که می‌تواند به دلیل لخته شدن خون یا خونریزی ایجاد شود. در کشورهای توسعه یافته، سکته مغزی بعداز بیماری قلبی شایع‌ترین علت مرگ‌ومیر است. رابطه بین روغن‌زیتون و خطر سکته مغزی به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. بررسی وسیع مطالعات بر روی ۸۴۱۰۰۰ نفر نشان داد که روغن‌زیتون تنها منبع چربی‌های غیراشباع مرتبط با کاهش خطر سکته‌مغزی و بیماری‌های قلبی است. در بررسی دیگری که بر روی ۱۴۰۰۰۰ شرکت کننده انجام شد، افرادی که روغن‌زیتون مصرف می‌کردند در مقایسه باافرادی که از این روغن استفاده نمی‌کردند، بسیار کمتر درمعرض خطر سکته بودند.

    خلاصه: چندین مطالعه بزرگ نشان می‌دهد افرادی که روغن زیتون مصرف می‌کنند، کمتر در معرض خطر سکته(دومین علت مرگ‌ومیر در کشورهای توسعه یافته)هستند.

The Only Whole30 Costco Shopping List Youll Ever Need - ۱۱ مزیت روغن زیتون که توسط دانشمندان شناخته شده است.

۵٫  محافظی دربرابر بیماری‌های قلبی است.

بیماری‌های قلبی شایع‌ترین علت مرگ‌ومیر در جهان هستند. مطالعات مشاهده‌ای که چند دهه پیش انجام شد، نشان داد که بیماری قلبی در کشورهای مدیترانه‌ای کمتر شایع است.  و این موضوع منجر به تحقیقات گسترده‌ای در مورد رژیم‌غذایی مدیترانه‌ای شد و‌ در حال حاضر نشان داده شده است که روغن‌زیتون فوق خالص(یکی از مواد اصلی این رژیم غذایی) خطر بیماری‌های قلبی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. روغن‌زیتون التهاب را کاهش می‌دهد. کلسترول‌اِل‌دی‌اِل «مضر» را از اکسیداسیون محافظت می‌کند، پوشش رگ‌های خونی را بهبود می‌بخشد و ممکن است از لخته شدن بیش از حد خون جلوگیری کند.

نکته جالب توجه اینکه نشان داده شده است که روغن‌زیتون فشار خون که یکی از قوی‌ترین عوامل خطر برای بیماری‌های قلبی‌ومرگ زودرس است را کاهش میدهد. دریک‌مطالعه، روغن‌زیتون نیاز به داروهای فشار خون را تا ۴۸درصد کاهش داد. مطالعات زیادی نشان می‌دهند که روغن‌زیتون فوق خالص دارای مزایای قدرتمندی برای قلب است. اگر به بیماری قلبی، سابقه خانوادگی بیماری قلبی یا هرعامل خطرناک و مهم دیگری در این زمینه مبتلا هستید، خوب بنظر می‌رسد که مقدار زیادی روغن‌زیتون فوق خالص را با مشورت پزشک دررژیم غذایی خود بگنجانید.

    خلاصه : روغن زیتون فوق خالص فواید بی‌شماری برای سلامت قلب دارد. فشار خون را کاهش می‌دهد، از ذرات کلسترول اِل‌دی‌اِل «مضر» در برابر اکسیداسیون محافظت می‌کند و عملکرد رگ‌های خونی را بهبود می‌بخشد.

Fresh Spanish Extra Virgin Olive Oil With Olives - ۱۱ مزیت روغن زیتون که توسط دانشمندان شناخته شده است.

۶٫ روغن زیتون با افزایش وزن و چاقی ارتباطی ندارد.

خوردن بیش ازحد چربی باعث افزایش وزن می‌شود. با این حال، مطالعات بیشماری رژیم غذایی مدیترانه‌ای غنی از روغن‌زیتون را با تأثیرات مطلوب بروزن بدن مرتبط دانسته‌اند. باتوجه به یک مطالعه ۳۰ماهه برروی بیش از ۷۰۰۰دانشجوی دانشگاه اسپانیایی، مصرف زیاد روغن‌زیتون با افزایش وزن ارتباطی نداشت. علاوه براین، یک مطالعه سه ساله بر روی ۱۸۷ شرکت کننده نشان داد که یک رژیم غذایی غنی از روغن‌زیتون با افزایش سطح آنتی‌اکسیدان‌ها در خون و همچنین کاهش وزن ارتباط دارد.

   خلاصه: به نظر نمی‌رسد که مصرف روغن زیتون با افزایش وزن ارتباطی داشته باشد و مصرف متوسط ​​آن حتی ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

Real and Fake Facts about Olive Oil - ۱۱ مزیت روغن زیتون که توسط دانشمندان شناخته شده است.

۷٫ روغن زیتون می‌تواند با بیماری آلزایمر مبارزه کند.

بیماری آلزایمر شایع‌ترین بیماری تخریب عصبی در جهان است. یکی از ویژگی‌های اصلی آن تجمع پلاک‌هایی به اصطلاح آمیلوئیدبتا در داخل سلول‌های مغز است و مطالعه‌ای بر روی موش‌ها نشان داد که ماده‌ای در روغن‌زیتون وجود دارد که می‌تواند به از بین‌بردن این پلاک‌ها کمک کند. علاوه بر این، یک مطالعه انسانی نشان داد که یک رژیم غذایی مدیترانه‌ای غنی از روغن‌زیتون با عملکرد خوب مغز مرتبط است.  والبته به خاطر داشته باشید که تحقیقات بیشتری درمورد تأثیر روغن زیتون بر آلزایمر مورد نیاز است.

     خلاصه: برخی مطالعات نشان می‌دهد که روغن زیتون می‌تواند با بیماری آلزایمر مبارزه کند، اما تحقیقات بیشتری لازم است.

Bimini Serum - ۱۱ مزیت روغن زیتون که توسط دانشمندان شناخته شده است.

۸٫ روغن زیتون می‌تواند خطر دیابت نوع۲ را کاهش دهد.

به نظر می‌رسد که روغن‌زیتون درمقابل خطر دیابت نوع۲ نقش محافظتی دارد. چندین مطالعه در رابطه با روغن‌زیتون و تأثیرات مفید آن برقند خون و حساسیت به انسولین، مطالبی را ارائه می‌دهند. یک کارآزمایی بالینی تصادفی در ۴۱۸فرد سالم اخیراً اثرات محافظتی روغن‌زیتون را تأیید کرده است. در این مطالعه، یک رژیم غذایی مدیترانه‌ای غنی از روغن‌زیتون خطر ابتلا به دیابت نوع۲ را بیش از ۴۰درصد کاهش داد.

     خلاصه: هردو مطالعه مشاهده‌ای و آزمایشات بالینی نشان می‌دهند که روغن زیتون، همراه با یک رژیم غذایی مدیترانه‌ای، می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع۲ را کاهش دهد.

Cooking With Olive Oil Is it Bad For Your Health scaled - ۱۱ مزیت روغن زیتون که توسط دانشمندان شناخته شده است.

۹٫آنتی‌اکسیدان‌های موجود در روغن زیتون دارای خاصیت ضدسرطانی هستند.

سرطان یکی ازمهمترین دلایل مرگ و میر در جهان است. خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها در کشورهای مدیترانه‌ای کمتر است و بسیاری از محققان دلیل این امررا مصرف روغن‌زیتون می‌دانند. آنتی اکسیدان‌های موجود در روغن‌زیتون می‌توانند آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌های آزاد(عامل‌اصلی‌سرطان) را کاهش دهند. با وجود اینکه بسیاری ازمطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهند که ترکیبات موجود در روغن‌زیتون می‌توانند با سلول‌های سرطانی مقابله کنند اما تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا روغن‌زیتون واقعا خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد یا خیر، لازم است.

     خلاصه: شواهد اولیه نشان می‌دهد که روغن زیتون ممکن است خطر ابتلا به‌سرطان را کاهش دهد، اما مطالعات بیشتری لازم است.

This 4000 Year Old Jar Contains Italys Oldest Olive Oil - ۱۱ مزیت روغن زیتون که توسط دانشمندان شناخته شده است.

۱۰٫ می‌تواند به درمان آرتریت روماتوئید کمک کند.

آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که با تغییر شکل و دردناک بودن مفاصل مشخص می‌شود. اگرچه علت دقیق‌آن به‌خوبی شناخته نشده است، امااین بیماری را میتوان با حمله اشتباه سیستم ایمنی‌بدن به سلول‌های طبیعی، توضیح داد.  به‌نظر می‌رسد مکمل‌های روغن‌زیتون نشانگر‌های التهابی را بهبود می‌بخشند. و استرس اکسیداتیو را در افراد مبتلا به آرتریت‌روماتوئید کاهش می‌دهند. روغن‌زیتون هنگامی که با روغن‌ماهی، (منبع اسیدهای‌چرب‌امگا‌۳ ضد‌التهاب) ترکیب شود، بسیار مفید به‌نظر می‌رسد. در یک مطالعه، روغن‌زیتون و ماهی به طور قابل توجهی قدرت دست درد مفاصل و گرفتگی بدن در صبح را در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید بهبود بخشیدند.

      خلاصه: روغن زیتون می تواند به کاهش درد مفاصل و تورم ناشی از آرتریت روماتوئید کمک کند. تاثیرات مفید روغن زیتون هنگامی که با روغن ماهی ترکیب شود افزایش می‌یابد.

Olive Oil Has so Many Different Uses Here Are 25 of Them - ۱۱ مزیت روغن زیتون که توسط دانشمندان شناخته شده است.

۱۱٫ دارای خواص ضدباکتری است.

روغن‌زیتون حاوی مواد مغذی بسیاری است که می‌تواند باکتری‌های مضر را مهار کرده و یا از بین ببرد. یکی از این موارد هلیکوباکتر پیلوری است. این باکتری در معده زندگی می‌کند و می تواند باعث زخم معده و سرطان معده شود. مطالعات آزمایشگاهی نشان‌داده است که روغن‌زیتون بسیار خالص با هشت‌سویه این باکتری مبارزه می‌کند. (سه مورد در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها مقاومت می‌کنند). یک مطالعه برروی انسان نشان داد که ۳۰گرم روغن‌زیتون خالص، که روزانه مصرف می‌شود، می‌تواند عفونت هلیکوباکترپیلوری را در۱۰ تا ۴۰درصد از افراد در طی دو هفته از بین ببرد.

     خلاصه: مشخص شده است که روغن زیتون بسیار خالص دارای خواص ضد‌باکتری است.(به‌ویژه در برابر هلیکوباکتر‌پیلوری-نوعی باکتری که می‌تواند باعث زخم معده و سرطان معده شود.)

مطمئن شوید که نوع مناسب را مصرف می‌کنید.

خرید نوع مناسب روغن‌زیتون بسیار مهم است. روغن‌زیتون فوق خالص برخی از آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیبات زیست فعال زیتون را حفظ می‌کند. به همین‌دلیل، این ماده غذایی سالم‌تر از انواع تصفیه شده روغن‌زیتون است. باید توجه داشت که در بازار روغن‌زیتون تقلب زیادی صورت می‌گیرد.  و ممکن است بسیاری از روغن‌هایی که روی آنها برچسب “فوق خالص” وجود دارد.  با روغن‌های تصفیه شده دیگر رقیق شده باشند. بنابراین، برچسب‌ها را به دقت بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که روغن‌زیتون خالص را خریداری می‌کنید. بهتر است که همیشه لیست مواد تشکیل دهنده را بخوانید و گواهی کیفیت را بررسی کنید.

Extra Virgin Olive Oil From Troia To Your Table Troy Organics - ۱۱ مزیت روغن زیتون که توسط دانشمندان شناخته شده است.

 حرف آخر

در پایان اینکه، روغن‌زیتون بسیار خالص با کیفیت، فوق‌العاده سالم است. و این موضوع وجود آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمندی است که برای قلب، مغز، مفاصل وسایر قسمت‌های بدن مفید هستند. در حقیقت، ممکن است سالم‌ترین چربی روی کره زمین، روغن‌زیتون باشد.

 

منبع :

healthline

1 دیدگاه برای “۱۱ مزیت روغن زیتون که توسط دانشمندان شناخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *