۶ مورد از فواید چشمگیر سیر سیاه برای سلامتی

سیر سیاه

سیر سیاه سیرخامی است که درشرایط کنترل شده با دمای بالا و رطوبت زیاد(به مدت چندهفته)آن‌را تخمیر می زنند. سیر سیاه علاوه برداشتن حبه‌های سیاه، طعم ملایم‌تر و قوام چسبناک‌تری نسبت به سیر معمولی(سفید و تخمیر نشده) دارد. شایان توجه است که سیرسیاه از نظر فواید سلامتی غنی‌تر از سیر معمولی است. با رستوران رضایی همراه باشید تا دز  این مقاله ۶ مورد از مزایای بالقوه سیرسیاه برای سلامتی را بررسی می‌کنیم.

How to Make Black Garlic at Home in a Crock Pot Recipe - ۶ مورد از فواید چشمگیر سیر سیاه برای سلامتی

 ۱.سیر سیاه از نظر آنتی‌اکسیدان غنی‌تر است.

فرآیند تخمیر باعث می‌شود که سیر سیاه به میزان قابل توجهی بیشتر از سیر خام حاوی آنتی‌اکسیدان باشد. علت این امرتا حدی این است که آلیسین(ترکیبی که در صورت خرد شدن سیر باعث بوی تند آن میشود. ) در هنگام فرایند تخمیر به ترکیبات آنتی‌اکسیدانی مانند آلکالوئیدها و فلاونوئیدها تبدیل می‌شود. آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که به محافظت از سلول‌های شما در برابر آسیب اکسیداتیو، که ممکن است منجر به بیماری‌های مختلف شود، کمک می‌کنند. آنتی اکسیدان‌ها بیشتر از طریق غذاهای گیاهی از جمله سیر تأمین می‌شوند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که فعالیت آنتی‌اکسیدانی در سیر سیاه در فرایند تغییر شکل از سیرخام به سیرسیاه، به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. در این مطالعه، سیر در۲۱ روز تخمیر به حداکثر محتوای آنتی‌اکسیدانی خود رسید.

خلاصه: در نتیجه فرآیند تخمیر، سیرسیاه حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی بیشتری نسبت به سیرخام میشود. آنتی اکسیدان‌ها دارای اثرات محافظتی در برابر آسیب و بیماری‌های سلولی هستند.

Alioli de ajo negro - ۶ مورد از فواید چشمگیر سیر سیاه برای سلامتی

۲. ممکن است به تنظیم قند خون کمک کند.

قند خون کنترل نشده در افراد مبتلا به دیابت می‌تواند خطر عوارضی، از جمله آسیب کلیه، عفونت‌ها و بیماری‌های قلبی را افزایش دهد. تحقیقی در سال ۲۰۱۹، روی موش‌هایی که رژیم غذایی سرشار از چربی و قند داشتند انجام شد. و نتیجه حاکی ازآن بود که درمان با عصاره سیرسیاه منجر به بهبود متابولیک مانند کاهش کلسترول، کاهش التهاب و تنظیم اشتها میشود.  علاوه‌براین تحقیق، یک مطالعه قدیمی که در سال ۲۰۰۹ روی موش‌های مبتلا به دیابت انجام شد. نشان داد که فعالیت آنتی‌اکسیدانی سیرسیاه می‌تواند دربرابر عوارضی که اغلب ناشی از قندخون بالا است، نقش محافظتی داشته باشد.

در مطالعه دیگری روی حیوانات در سال ۲۰۱۹، محققان به موش‌ها رژیم غذایی پرچرب دادند. موش‌هایی که سیرسیاه مصرف کردند، سطح گلوکز و انسولین بسیار کمتری نسبت به آن‌هایی که آن را مصرف نکردند، در خون آنها نشان داده شد. مطالعه‌ای روی ۲۲۶ زن که در معرض دیابت بارداری بودند انجام شد. ونتایج حاکی ازآن بود که‌فعالیت آنتی‌اکسیدانی سیرسیاه تخمیرشده با استفاده ازباکتری لاکتوباسیلوس‌بولگاریکوس می‌تواند به جلوگیری از توسعه‌ دیابت‌بارداری کمک کند.

ذکر این نکته ضروری است که برخی ازاین نتایج حاصل شده از مطالعات روی حیوانات بوده است و دانشمندان باید مطالعات بیشتری در مورد تأثیر سیرسیاه بر دیابت و سطح قند خون در انسان انجام دهند.

 خلاصه: مطالعات نشان داده است که سیرسیاه ممکن است به تنظیم قند خون، کاهش خطر ابتلا به دیابت بارداری و حتی جلوگیری از آسیب ناشی از دیابت کنترل نشده کمک کند. با این حال، دانشمندان باید تحقیقات بیشتری در مورد این اثرات روی انسان انجام دهند.

Receta de aderezo de jamaica para acompanar tus platillos - ۶ مورد از فواید چشمگیر سیر سیاه برای سلامتی

۳.ممکن است خطر بیماری‌های قلبی را کاهش دهد‌.

مطالعات نشان داده است که سیرسیاه ممکن است شاخص‌های بیماری‌های قلبی در خون از جمله سطح کل کلسترول در خون، کلسترول اِل‌دی‌اِل(مضر) و تری‌گلیسیرید، را کاهش دهد. همچنین ممکن است کلسترول اِچ‌دی‌اِل‌(خوب) را افزایش دهد. یک مطالعه روی حیوانات، تأثیر سیرخام و سیرسیاه را در موش‌های صحرایی بهبود یافته از آسیب قلبی ناشی از ایسکمی-عدم جریان خون به قلب-مقایسه کرد.

محققان دریافتند که هردو سیرخام و سیرسیاه به باز شدن گردش‌خون برای محافظت از قلب در برابر آسیب کمک می‌کنند. مطالعه دیگری که روی حیوانات انجام شد، نشان داد که عصاره سیر سیاه به کاهش کل چربی خون، تری‌گلیسیرید و کلسترول کل در موش‌هایی که رژیم غذایی پرچربی دارند، کمک می‌کند. افزایش سطح این موارد معمولاً نشان دهنده افزایش خطر بیماری قلبی است. در یک مطالعه متفاوت روی حیوانات، سیر‌سیاه سطح‌تری گلیسیرید و کلسترول و در نتیجه خطر بیماری‌های قلبی را کاهش داد.

دریک مطالعه به ۶۰فرد مبتلا به کلسترول بالا ۶گرم عصاره سیرسیاه قدیمی یا دارونما، بصورت روزانه به مدت ۱۲ هفته دادند. سیرسیاه کلسترول اِچ‌دی‌اِل(خوب) را افزایش و نشانگرهای احتمالی بیماری‌های قلبی را کاهش داد.  درمطالعه دیگری به شرکت‌کنندگان مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب روزانه ۲۰گرم عصاره سیر سیاه به مدت ۶ماه داده شد.

 کسانی که سیر سیاه مصرف کردند، در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف کردند. سطح بالایی از آنتی‌اکسیدان و شاخص های سلامت قلب در آنها نشان داده شد.  با این حال، مطالعات قوی تری از جمله مطالعات انسانی در این زمینه مورد نیاز است.

خلاصه: سیر سیاه ممکن است به کاهش نشانگرهای خاص بیماری قلبی مانند تری گلیسیرید و کلسترول مضر (اِل دی اِل) کمک کند. همچنین ممکن است کلسترول اِچ دی اِل (خوب) را برای برخی افراد افزایش دهد.

Black Garlic Financiers — Jun Tonic1 - ۶ مورد از فواید چشمگیر سیر سیاه برای سلامتی

۴. ترکیبات موجود در سیر سیاه می‌توانند باعث حفظ سلامت مغز شوند.

سیرسیاه می‌تواند از التهاب جلوگیری کند(التهاب می‌تواند حافظه را مختل کرده و عملکرد مغز را در طول زمان بدتر کند).  دانشمندان بر این نظرند که تجمع یک ترکیب پروتئینی به نام آمیلوئید‌بتا باعث التهاب در مغز می‌شود و درنتیجه خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد.

یک مطالعه که روی موش‌ها انجام شد، نشان داد که سیرسیاه می‌تواند التهاب مغز ناشی از آمیلوئیدبتا را کاهش داده و حتی حافظه کوتاه مدت را بهبود بخشد. در مطالعه دیگری، محققان استرس اکسیداتیو را در مغز موش‌ها ایجاد کردند و این نتیجه حاصل شد که دادن عصاره سیر‌سیاه به موش‌ها باعث می‌شود استرس اکسیداتیو باعث اختلال حافظه نشود.

 خلاصه: سیرسیاه ممکن است حاوی ترکیباتی باشد که از مغز در برابر از دست دادن حافظه و بیماری‌های دژنراتیو مانند آلزایمر محافظت می کند. با این حال، دانشمندان باید تحقیقات بیشتری در مورد این اثرات بالقوه بر روی انسان انجام دهند.

fermented black garlic - ۶ مورد از فواید چشمگیر سیر سیاه برای سلامتی

۵. می‌تواند دارای خواص ضدسرطانی باشد.

مطالعات متعدد نشان دهنده تأثیر مثبت سیرسیاه درمبارزه با سلول‌های سرطانی است. دریک بررسی آزمایشگاهی روی خون ۲۱داوطلب، عصاره‌سیرسیاه نسبت به عصاره‌سیرخام فعالیت‌های محرک ایمنی، آنتی‌اکسیدان وضدسرطان قوی‌تری ازخود نشان داد.

درحقیقت، محققان دریافتند که محلول عصاره‌سیرسیاه درمدت بررسی ۷۲ ساعته برای سلول‌های‌سرطانی ریه، سینه، معده وکبد نقش دشمن‌را ایفا کرد. سایر مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که سیرسیاه باعث ازبین‌رفتن و کاهش رشد سلول‌های‌سرطانی در سرطان‌روده و معده‌انسان و همچنین سرطان‌خون می‌شود.

در بررسی ۲۵مطالعه، محققان دریافتند که سیرسیاه اثرات مفیدی علیه‌سرطان را در اکثر مطالعات انسانی، حیوانی و آزمایشگاهی نشان داده است. باید درنظر‌گرفته شود که‌این تحقیقات مقدماتی هستند ودانشمندان باید تحقیقات بیشتری درمورد خواص‌سیرسیاه در مبارزه با سرطان انجام دهند.

خلاصه: سیرسیاه در تعدادی از تحقیقات مرتبط با سرطان، عملکرد سیستم ایمنی، آنتی‌اکسیدان عملکرد قوی‌تری نسبت به سیرخام نشان داده است.

Figs - ۶ مورد از فواید چشمگیر سیر سیاه برای سلامتی

۶. سیر سیاه می‌تواند به محافظت از کبد شما کمک کند.

سیر سیاه می‌تواند به محافظت از کبد در برابر آسیب‌های ناشی از قرار گرفتن مداوم در معرض مواد شیمیایی، داروها، الکل و میکروب ها کمک کند. مطالعات انجام شده روی موش‌ها نشان داده است که سیرسیاه در صورت آسیب کبدی، اثرات محافظتی را اعمال می‌کند و از آسیب بیشتر کبد جلوگیری می‌کند.

سیر سیاه همچنین می‌تواند در مورد بیماری‌های مزمن مفید عمل کند. به‌عنوان‌مثال، یک مطالعه روی حیوانات نشان داد که سیرسیاه(احتمالاً از طریق فعالیت آنتی‌اکسیدانی) در صورت آسیب مزمن کبدی ناشی از الکل، عملکرد کبد رابهبود می‌بخشد. مطالعه دیگری روی موش‌های صحرایی مبتلا به آسیب کبدی نشان داد که سیرسیاه اِی‌اِل‌تی و اِی‌اِس‌تی(دوماده شیمیایی درخون که نشان دهنده آسیب کبدی هستند. ) را کاهش می‌دهد .

خلاصه: سیرسیاه میتواند اثری پیشگیرانه بر روی کبد داشته باشد و آن را از آسیب‌هایی که در اثر صدمه، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی روزمره یا حتی مصرف مزمن الکل ایجاد می‌شوند، محافظت کند.

معایب

با وجود اینکه سیر‌خام و سیر سیاه عوارض جانبی عمده‌ای ندارند اما ممکن است دارای جوانبی منفی باشند که در این قسمت آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

خوردن سیرخام به مقدار زیاد ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. به‌همین‌دلیل، افرادی که‌از داروهای رقیق‌کننده‌خون استفاده می‌کنند باید ازمصرف سیرسیاه به مقدار زیاد اجتناب کنند. بااین وجود، یک مطالعه تأثیر عصاره‌سیر برلخته‌شدن‌خون در افرادی که از داروهای رقیق‌کننده‌خون استفاده می‌کنند. را مورد بررسی قرار داد و متوجه شد که خطری جدی وجود ندارد.

با‌این‌وجود ، بهتر است با یک‌فرد متخصص مشورت کنید تا مشخص شود آیا سیرسیاه برای شما بی‌خطر است ویا اینکه باید ازمصرف آن اجتناب کنید. علاوه‌براین، افرادی که پس از مصرف سیرخام واکنش آلرژیک نشان می‌دهند هم باید سیرسیاه مصرف نکنند.

خلاصه: در صورت حساسیت به سیر خام از مصرف سیرسیاه خودداری کنید. اگر از داروهای رقیق کننده‌خون استفاده می‌کنید، ممکن است نیاز باشد که از مصرف زیاد سیرسیاه اجتناب کنید. اگر درمورد مصرف سیرسیاه نگرانی دارید، بهتر است که با پزشک خود مشورت کنید.

The Little Corner1 - ۶ مورد از فواید چشمگیر سیر سیاه برای سلامتی

چگونه می‌توان سیر سیاه را به رژیم‌غذایی اضافه کرد‌؟

اگرچه ممکن است که بیشتر با سیرخام آشنا باشید.  اما سیرسیاه هم می‌تواند یک افزودنی خوشمزه به رژیم غذایی شما باشد. طعم شیرین و قوام ژلاتینی آن با چند نوع غذا همخوانی خوبی دارد .

در این قسمت چند روش برای استفاده از سیر سیاه آورده شده است:

  •  با اضافه کردن آن به سس سویا یک ترکیب سرخ شده خوشمزه درست کنید.
  •  از آن برای چاشنی سوپ استفاده کنید.
  •  آن را با پنیر(خامه‌ای) ترکیب(له) کنید.
  •  آن را با سس مایونز یا حمص مخلوط کنید.
  • آن را نازک خرد کرده و به سالاد یا غذاهای ماکارونی اضافه کنید.
  • از آن به عنوان لایه رویی پیتزا استفاده کنید.
  • آن را با روغن زیتون مخلوط کنید و از آن برای تزئینی ساده برای سالاد استفاده کنید .

همچنین ممکن است که خوردن سیرسیاه بدون هیچ افزودنی لذت بخش باشد.  زیرا سیرسیاه نرم تر از سیرخام است.

خلاصه: سیر سیاه طعم ملایم تر و شیرین تری نسبت به سیر خام دارد. می‌توانید آن را به ماکارونی، سوپ یا سیب‌زمینی‌سرخ کرده اضافه کنید. آن را با روغن مخلوط کنید ویا آن‌را به سس‌ها اضافه کرده وترکیبی خوش‌مزه را تجربه کنید.

 

حرف آخر

سیرسیاه سیری خام است که در شرایط کنترل شده چندین هفته تخمیر شده است. و این فرایند باعث تغییر رنگ و طعم آن می‌شود. این فرآیند همچنین فعالیت آنتی‌اکسیدانی سیر را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.  و درواقع، آنتی‌اکسیدان‌های موجود در سیرسیاه احتمالاً دلیل مزایای بالقوه آن برای قلب، کبد، قندخون ومغز وهمچنین خواص‌ضدسرطانی آن هستند.

به نظر میرسد سیر سیاه عوارض جانبی عمده‌ای ندارد، اما اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید.  یا به سیر حساسیت دارید، باید از مصرف زیاد آن خودداری کنید.

منبع پست:

healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *